V²b∞r slovφΦek pro zkouÜenφ
Po volb∞ "ZkouÜenφ samokontrolou" nebo "AutomatickΘ zkouÜenφ" v nabφdce "ZkouÜenφ a cviΦenφ" se objevφ dialog, ve kterΘm se nastavφ rozsah v²b∞ru a parametry zkouÜenφ.
Popis dialogu:
V Φßsti "Ptßt se" urΦφÜ tßzacφ jazyk - logicky tφm druh²m budeÜ odpovφdat.
V Φßsti "Rozsah v²b∞ru" urΦφÜ zßkladnφ v²b∞r slovφΦek."Od lekce" "do lekce" vybφrßÜ rozsah lekcφ ze kter²ch chceÜ slovφΦka vybrat. "VÜe" nastavφ rozsah na vÜechny dostupnΘ lekce.
"Ze zadanΘho rozsahu nßhodn∞ vybrat" ti umo₧nφ vybrat poΦet slovφΦek kolik se jich mß pro zkouÜenφ vybrat.
Procenta mßlo zkouÜen²ch urΦujφ, kolik procent z t∞chto slovφΦek mß b²t za°azeno ze slovφΦek mßlo zkouÜen²ch. Zbytek slovφΦek je vybrßn nßhodn∞.
"Tato slovφΦka zkouÜet" dovoluje nastavit minimalnφ poΦet dotaz∙ na tato slovφΦka.
Dßle je mo₧nΘ k t∞mto slovφΦk∙m p°idat slovφΦka t∞₧ko zapamatovatelnß. Tyto slovφΦka jsou vybφrßna z celΘho slovnφku do lekce nastavenΘ v²Üe v "do lekce".
"Tato slovφΦka zkouÜet" dovoluje nastavit minimalnφ poΦet dotaz∙ na tato slovφΦka.
"╚asov² limit na jednu odpov∞∩" urΦuje p°ekvapiv∞ Φasov² limit na jednu odpov∞d. M∙₧e b²t nastaveno i "₧ßdn²".
"Pom∞r na slovφΦko musφ b²t do" urΦuje jak² chceÜ mφt pr∙m∞r na jedno slovφΦko, dokud ho nedosßhneÜ, tak ti bude slovφΦko neustßle opakovßno.
Pr∙m∞r na slovφΦko nenφ poΦφtßn jako klasick² aritmetick² pr∙m∞r, a to tak ₧e ikdy₧ mßÜ n∞jakou p∞tku na slovφΦko, tak po urΦitΘm poΦtu jedniΦek pr∙m∞r m∙₧e dosßhout 1.0.
P°ednastavit dialog m∙₧eÜ zde
V pravΘ Φßsti dialogu jsou r∙znß volby na zp∙sob dotazu a zp∙sob odpov∞di - vztahujφcφ se hlavn∞ ke zvukov²m zßznam∙m a nahrßvßnφ.
"Jen slovφΦka se zvukem" vybere jen slovφΦka majφcφ zvukov² zßznam
"Automaticky p°ehrßt" po odpov∞di automaticky prehraje zvukov² zßznam
"Ptßt se" jak²m zpusobem je ti polo₧en dotaz, zkus si jen zvukem - to je dobrß makaΦka
"Nahrßvat" Umo₧nφ nahrßnφ vlastnφho zvuku(vyslovnosti) p°es mikrofon
"Po celou dobu limitu" nahrßvßnφ probφha po celou dobu limitu, tak₧e p°i p°ehrßnφ takovΘho zvuku slyÜφÜ 10 sec fun∞nφ a pak a₧ ten blud cos °ekl(a)
"Na tlaΦφtko" nahrßvßnφ probφha jen po dobu stisknutΘho nahrßvßnφ
"Automaticky OK" mß vyznam pokud je nahrßvßnφ zvoleno "Na tlaΦφtko" a ud∞lß toto: po ukonΦenφ nahrßvßnφ ukonΦφ odpovφdßnφ a vyhodnotφ otßzku (nenφ pot°eba potvrzovat Entrem)
PAMATUJ na to ₧e musφÜ mφt povolenΘ nahrßvßnφ z mikrofonu ve tvΘm panelu ke zvukovce (Φasto takov² ten ₧u¥uΦk² reprßΦek dole v liÜt∞) a ₧e musφÜ mφt povolenΘ p°ehrßvßnφ wav∙ - tamtΘ₧.
PS:Pokud chceÜ i zkouÜenφ se zvukem, musφÜ tyto zvuky mφt. Je mo₧nΘ vybrat jen zßznamy se zvukem.
Po stisku tlaΦφtka "ZkouÜej" se z Φista jasna zjevφ zkouÜecφ dilaog a bude po₧adovat stisk tlaΦφtka "Start", kter²m se odstartuje zkouÜenφ.
AutomatickΘ zkouÜenφ
Nejprve je ti napsßno slovφΦko a ty napφÜeÜ odpov∞∩ (jsou ti p°φstupnΘ horkΘ klßvesy nadefinovanΘ pro tento jazyk stejn∞, jak v p°idßvacφm dialogu). P°i ÜpatnΘ odpov∞di jsou ti ukßzßny vÜechny mo₧nΘ odpov∞di a kurzor(vysvφcen² °ßdek) bude nastaven na odpov∞d, kterß pat°φ p°esn∞ k otßzce.
P°i sprßvnΘ odpov∞di pokud je nastavena prom∞nß showright=yes je ti i sprßvnß odpov∞d zobrazena a pokraΦujeÜ stiskem "enteru", v opaΦnΘm p°φpad∞ ti bude dßno hned dalÜφ slovφΦko.
P°i vyprÜenφ ΦasovΘho limitu je odpov∞∩ vyhodnocena jako nesprßvnß.
P°i p°eruÜenφ zkouÜenφ nedostaneÜ ₧ßdn² v²sledek.
ZkouÜenφ samokontrolou
Nejprve je ti napsßno slovφΦko a ty n∞jak odpovφÜ, jestli si ho °ekneÜ Φi napφÜeÜ(jsou ti p°φstupnΘ horkΘ klßvesy nadefinovanΘ pro tento jazyk stejn∞, jak v p°idßvacφm dialogu) je Φist∞ tv∙j osobnφ problΘm d∙le₧itΘ je jen abys sis stiskl(a) "enter" v ΦasovΘm limitu. Po stisku "enteru" se ti ukß₧i vÜechny sprßvnΘ odpov∞di, kterΘ byly ve slovnφku nalezeny a kurzor(vysvφcen² °ßdek) bude nastaven na odpov∞d, kterß pat°φ p°esn∞ k otßzce.
ZhodnotφÜ se a oznßmkujeÜ se bu∩ stikem pat°iΦnΘho tlaΦφtka nebo stiskem po₧adovanΘho Φφsla na klßvesnici(co₧ je asi rozumn∞jÜφ, nemusφÜ v∙bec brßt do ruky myÜ). P°i vyprÜenφ ΦasovΘho limitu je ti nabidnuta povzbudiv∞ jen znßmka 5.
A to opakujeÜ a₧ do konce zkouÜenφ. P°i p°eruÜenφ zkouÜenφ nedostaneÜ ₧ßdn² v²sledek.
CviΦenφ v²slovnosti
Vyber o kolik chceÜ mφt delÜφ pauzu na vyslovenφ slovφΦka (u slovφΦek 0.5 - 1 sec, u delÜφch frßzφ do 2sec.). Po stisku tlaΦφtka "Start" se budou slovφΦka vypisovat (jen cizojazyΦn∞) a souΦasn∞ p°ehrßvat. P°ehraje se slovφΦko ty ho zopakujeÜ a tak furt dßl.
VÜe se nahrßvß. Po ukonΦenφ si zßznam m∙₧eÜ p°ehrßt a poslechnout se a p°φpadn∞ se leknout.
Nezapome≥, ₧e musφÜ mφt povolenΘ nahrßvßnφ z mikrofonu(pokud se chceÜ nahrßvat).
Je mo₧no vybrat volby:
P°ehrßnφ 1x + nahrßvßnφ p°es mikrofon
P°ehrßnφ 2x (papouÜkovßnφ - nenahrßvß se)
P°ehrßnφ 3x (papouÜkovßnφ - nenahrßvß se)
Jen p°ehrßnφ 1x (pro poslech - nenahrßvß se)
CviΦenφ Φlßnku
Po stisku "Start" se p°ehraje prvnφ "frßze, v∞ta Φi souv∞tφ" ty se m∙₧eÜ p°idr₧enφm klßvesy F12 Φi stiskem tlaΦφtka nahrßt a poslechnout.
P°i zaÜkrklΘ volb∞ "Automaticky p°ehrßt" se automaticky p°ehraje frßze a po tΘ hned tvoje nahrßvka.
Slou₧φ ke cviΦenφ (opakovßni) v∞t a souv∞tφ. Pokud jsou ji₧ vytvo°eny zvukovΘ zßznamy, je mo₧nΘ p°ipojit i text Φlßnku a to takto: Stisknout "Edit" a dopsat Φlßnak s tφm, ₧e co °ßdek to zvukov² zßznam. Na pravΘ tl. myÜi se zobrazuje menu se specißlnφmi znaky.
PS: Pokud do adresß°e(slo₧ky) Φlßnku doplnφÜ obrazek ve formatu BMP nebo JPEG s nazvem "picture.bmp" nebo "picture.jpg", tak se tento obrazek i zobrazφ. Prostor pro obrßzek je nastaven na (Ü x v) 245x100 pixel∙ tak₧e by obrßzek m∞l byt zhruba tohoto rozm∞ru - ne o moc v∞tÜφ.
Adresß° Φlßnku je v: adresa°φ aplikaci(Teachera) je adresar se jmenem u₧ivatele a v n∞m je adresß° se jmΘnem "Practice" a vn∞m jsou jednotlivΘ adresß°e Φlßnk∙.